Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4355061



*

nr 435 5061


Keramik

Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1930-tal, lergods, skål 'D 212' längd 20 cm och vas 'D 396' höjd 14.5 cm, stålblå glasyr


Utrop:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/10 21:01:38 1      350 kr
29/10 22:26:53 1      Vinnande bud
30/10 15:57:19 2      350 kr



  • Specialauktion
  • 30 okt

TEMA Ewald Dahlskog

Tema oktober på Metropol: G



Läs mer om TEMA Ewald Dahlskog
  • Läs mer...
Lergods
lätt, poröst gods som bränns i ca 900 grader då det skulle smälta vid högre temperatur
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog gefle 1930-tal keramik lergods stålblå glasyr svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:19
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:13
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:57
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:02
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr